16 лютого: церковне свято сьогодні, чого не можна робити, прикмети дня

40

16 лютого за новим церковним календарем православні згадують святих Памфіла пресвітера і 11 мучеників. Сьогодні ж – Неділя про блудного сина. Розповідаємо про традиції, народні прикмети і заборони цієї дати та яке церковне свято сьогодні відзначають віряни за старим стилем.

2023 року Православна церква України перейшла на новий календарний стиль – новоюліанський, тому неперехідні свята (з фіксованою датою) змістилися на 13 днів раніше. Але частина вірян продовжують дотримуватися старого стилю (юліанського) – його збереження залишається правом релігійних громад і монастирів.

  • Яке сьогодні церковне свято в Україні за новим стилем
  • Яке церковне свято 16 лютого за старим стилем
  • Про що говорять прикмети на 16 лютого
  • Що не можна робити сьогодні
  • Що можна робити 16 лютого
  • Хто відзначає день ангела 16 лютого

Яке сьогодні церковне свято в Україні за новим стилем

Православне свято 16 лютого (1 березня за старим стилем) – день пам’яті святих початку IV століття Памфіла, пресвітера, і 11 мучеників (Валента диякона, Павла, Порфирія, Селевкія, Феодула, Іуліана, Самуїла, Іллі, Данила, Єремії, Ісаї).

Памфіл жив у III столітті, був пресвітером у Кесарії Палестинській, а також одним із найбільших богословів того часу.

Народився він у Бериті Фінікійському, здобув гарну освіту. Коли став пресвітером, став вивчати християнську літературу, а також збирати християнські письмові пам’ятки та пояснювати Святе Письмо – йому вдалося зібрати бібліотеку з 30 тисяч томів. При церкві Памфіл організував богословську школу і навернув у християнство багатьох язичників.

Святому в його справах допомагали Валент і Павло. Пізніше їх усіх за наказом правителя Кесарії Палестинської Урбана ув’язнили, а з приходом наступника – стратили разом з іншими мучениками.

***

16 лютого за новим і старим стилем – друга підготовча неділя до Великого посту, який називається Неділя про блудного сина.

Цього дня на церковній літургії читають притчу про блудного сина – звідси і назва дня. Притча розповідає про двох синів, які жили в батьківському домі. Молодший узяв свою частину майна і пішов у далекі краї, де незабаром усе спустив. Коли настав голод, то він пішов працювати свинопасом, але залишився голодний, бо йому не дали поїсти навіть свинячої їжі. Тоді він вирішив повернутися до батька і покаявся, що згрішив перед батьком і небом. Батько зрадів, по-царськи зустрів його і всіляко обдарував. Але коли з поля повернувся старший син, то обурився, що він, допомагаючи батькові, нічого не отримав. На що батько відповів, що молодший його брат гинув, а тепер врятувався.

Читати також:
Екс-учасниця "Жіночого кварталу" Лєра Мандзюк зізналася, що її бив брат

Яке церковне свято 16 лютого за старим стилем

Православне свято сьогодні за юліанським календарем – день пам’яті праведних Симеона Богоприїмця та Анни Пророчиці. Раніше УНІАН розповідав, яке сьогодні церковне свято відзначають за старим стилем і що не можна робити в цю дату.

Про що говорять прикмети на 16 лютого

16 лютого: церковне свято сьогодні, чого не можна робити, прикмети дня

У народі 16 лютого – свято Памфіл. Прикмети дня такі:

  • занадто тепло сьогодні – чекай ще похолодання;
  • ворони розкаркалися – похолодає;
  • сильний снігопад – весна буде пізньою.

Також вважається, що якщо цього дня випало багато снігу, то літо буде холодним і дощовим.

Що не можна робити сьогодні

У церковне свято 16 лютого, як і в будь-який інший день, церква не схвалює лихослів’я, лайку, лінь, брехню, заздрість, жадібність, відчай. Не можна відмовляти в допомозі та милостині, ображати тварин і людей.

Що сьогодні не можна робити за народними прикметами: не слід позичати гроші, шити і в’язати.

Що можна робити 16 лютого

У православне свято сьогодні звертаються до святих мучеників, які віддали свої життя за віру в Господа – моляться про все, що турбує. Святих просять про здоров’я, зцілення, заступництво і допомогу в будь-яких справах. Головне – щоб молитва була щирою.

Хто відзначає день ангела 16 лютого

Іменини сьогодні за церковним календарем відзначають Павло, Ілля, Данило, Макар.

За старим стилем день ангела в Івана, Романа, Михайла, Павла, Анни, Адріана, Миколи, Володимира.

Вас також можуть зацікавити новини:

  • Повний православний календар на лютий 2025 року: великі свята, поминальні дні, пости
  • Коли можна хрестити дитину у 2025 році: відповідь священика
  • Православний календар на 2025 рік: коли Різдво, Великдень і Трійця за новим стилем
Залишіть відповідь

Ваша електронна адреса не буде опублікована.