Національний банк не бачить передумов для пом’якшення процентної політики у 2024 році. Про це свідчать підсумки дискусії членів комітету з монетарної політики, яку НБУ опублікував 6 листопада.
“Учасники дискусії погодилися, що простір для пом’якшення процентної політики у 2024 році наразі видається обмеженим, враховуючи плани щодо валютної лібералізації та очікуване певне пришвидшення інфляції наступного року”, – йдеться у повідомленні.
На їхню думку, однією з важливих передумов збереження стійкості валютного ринку залишатиметься достатня привабливість гривневих інструментів. Для цього НБУ муситиме утримувати достатньо високі ставки й за операціями з банками.
Облікова ставка – це ключовий показник вартості грошей у країні, від якого залежать відсоткові ставки для кредитів та депозитів. У серпні, незабаром після першого зниження ставки, в Україні вперше за рік почали зменшуватися відсотки за гривневими депозитами.
Кілька членів комітету припустили, що НБУ може переглянути прогноз облікової ставки в новому прогнозному циклі в січні у разі позитивних змін у балансі ризиків для курсової стійкості та цінової динаміки.
Підґрунтям для цього може бути, зокрема, підтвердження ритмічності надходження міжнародної допомоги, поліпшення очікувань і більша, ніж очікується зараз, збалансованість валютного ринку.
“Такий розвиток подій дасть змогу рухатися в бік подальшого зниження процентних ставок”, – вважає регулятор.
З 27 жовтня 2023 року НБУ встановив облікову ставку на рівні 16%, зрівнявши її зі ставкою за депозитними сертифікатами овернайт. Більшість експертів напередодні рішення очікували менш помітне зниження – до 18%.
Фінансовий аналітик групи ICU Михайло Демків у коментарі LIGA.net сказав, що Нацбанк оновив свій макропрогноз та дав незвично сильний сигнал, що в грудні облікова ставка буде знижена до 15%.
“Існує висока ймовірність, що наступного року ставка залишатиметься незмінною. Цей сценарій базується на припущенні, що гаряча фаза війни триватиме всі 12 місяців наступного року. Відповідно банки враховуватимуть це у своїх планах, і зниження ставок за депозитами в гривні найближчі кілька місяців пригальмується“, – сказав він.
Регулятор підтвердив, що члени комітету з монетарної політики бачать можливість додаткового пом’якшення процентної політики у грудні. Більшість із них очікує зниження облікової ставки на 1 відсотковий пункт – до 15% у грудні з відповідним коригуванням інших ставок НБУ за операціями з банками.
Кілька членів комітету побачили передумови для зниження облікової ставки та інших ставок за операціями НБУ з банками на 2 в. п.
- На початку повномасштабної війни облікову ставку в Україні різко підняли до 25%. На такому рівні вона трималась понад рік, перш ніж в липні 2023 року НБУ розпочав цикл зниження. Спочатку її знизили до 22%, а потім до 20%.
- 14 вересня НБУ попередив, що потенціал швидкого сповільнення інфляції майже вичерпано.