На думку експертів Інституту вивчення війни (ISW) Кремль використовує міфи так званої “Великої Вітчизняної війни” для проведення уявних паралелей із повномасштабним вторгненням в Україну.
Джерело: ISW
Деталі: Намагання Кремля використати міфи так званої “Великої Вітчизняної війни” (Другої світової війни – ред.) для підготовки російської громадськості до тривалої війни в Україні суперечить нинішньому рівню мобілізації в Росії та риторичним спробам президента Росії Володимира Путіна запевнити росіян, що війна не матиме довготривалих внутрішніх наслідків.
У звіті нагадують, що російське видання “Фонтанка” опублікувало інтерв’ю з головою комітету з оборони Державної думи Росії Андрієм Картаполовим 9 січня, в якому він заявив, що навіть у “переможні 1944-1945 роки” радянські війська стикалися з труднощами, що спонукало інтерв’юера запитати Картаполова, чи не перебуває Росія зараз, образно кажучи, у 1944-1945 роках (тобто на порозі завершення війни в Україні – ред.).
Аналітики зазначають: Картаполов спробував розширити хибну аналогію між боротьбою Радянського Союзу проти нацистської Німеччини та неспровокованим вторгненням Росії в Україну, стверджуючи, що Росія зараз, образно кажучи, десь у грудні 1943 року і переходить у 1944 рік.
При цьому нагадують, що радянські військові розпочали серію успішних наступальних операцій після оборонної перемоги в битві на Курській дузі в липні 1943 року і до грудня 1943 року вийшли на береги Дніпра та Києва в Україні.
Картаполов же пояснив свою логіку, стверджуючи, що українські війська зазнали невдачі влітку 2023 року в контрнаступі в Запорізькій області так само, як нацистська Німеччина зазнала втрат у боях у 1943 році.
У звіті прийшли до висновку: аналогія Картаполова має мало сенсу, особливо з огляду на той факт, що російські війська не здобули помітних успіхів за останні місяці.
Інтерв’юер запитав Картаполова, чи означає його аналогія, що війна Росії в Україні закінчиться у 2024 році, що змусило російського чиновника визнати, що війну Росії в Україні та Другу світову війну не можна буквально порівнювати.
Картаполов, тим не менш, і далі використовув алюзії на Другу світову війну, щоб стверджувати, що російські військові продовжуватимуть війну в Україні, доки не встановлять “прапор над Рейхстагом” (тобто, до повної перемоги в Україні, яка б відповідала всім максималістським цілям Путіна – ред.).
В огляді додають: постійні відсилки Кремля на Другу світову війну частково покликані створити абсолютно хибне враження, що сьогоднішня Росія може змести своїх ворогів, покладаючись на масу переважної кількості живої сили і техніки, як це нібито зробила Червона армія з нацистською Німеччиною.
Ключові висновки ISW за 10 січня:
- Намагання Кремля використати міфи так званої “Великої Вітчизняної війни” (насправді Другої світової – ред.) для підготовки російської громадськості до тривалої війни в Україні суперечить нинішньому рівню мобілізації в Росії та риторичним спробам Путіна запевнити росіян, що війна не матиме довготривалих внутрішніх наслідків.
- Кремль, можливо, дає вказівки суб’єктам у підтримуваній Росією самопроголошеній республіці Придністров’я створювати інформаційні умови для можливої операції під чужим прапором у Придністров’ї в рамках ширших зусиль Кремля з дестабілізації Молдови.
- Кремль також може відновити свої зусилля з використання Придністров’я для створення нестабільності в Молдові, щоб підірвати експорт українського зерна вздовж західного узбережжя Чорного моря.
- За повідомленнями, Іран розробив новий безпілотник “Шахед” для використання російськими військами проти України і “близький” до того, щоб надати Росії балістичні ракети і системи класу “земля-земля”.
- Комісар Європейського Союзу (ЄС) з питань внутрішнього ринку Тьєррі Бретон заявив, що ЄС зможе поставити Україні один мільйон снарядів до весни 2024 року.
- Литва оголосила про новий довгостроковий пакет військової допомоги Україні на суму 200 мільйонів євро.
- Російські війська просунулися на південний захід від Бахмута і Донецька, а також на східному (лівому) березі Херсонської області на тлі позиційних боїв по всьому фронту.
- Головнокомандувач ВМФ Росії адмірал Микола Євменов заявив 10 січня, що російські військові планують у середньостроковій перспективі переформувати п’ять морських піхотних бригад флотів Росії в морські піхотні дивізії, а морський піхотний полк Каспійської флотилії – в морську піхотну бригаду.
- Російська влада продовжує депортувати ув’язнених з тюрм в окупованій Україні до Росії і, ймовірно, використовує виправні колонії як частину широкомасштабних зусиль зі збору даних про українських громадян.