Коли Старий Новий рік 2024: дата і чи треба щедрувати та посівати цього дня

108

Свято Старий Новий рік, яке в багатьох країнах за кордоном викликає подив, у нас дуже люблять. Ще б пак – адже це ще один привід відсвяткувати Новий рік, нехай навіть його і називають старим. Тим же, кому не вдалося зустріти свято 31 грудня, цей – і зовсім як порятунок. Що це насправді за дата, які є традиції на Старий Новий рік і коли потрібно його святкувати у 2024 році – розповідаємо нижче. 

Коли відзначають Старий Новий рік 2024

У зв’язку з переходом Православної церкви України на новоюліанський календар багато дат свят зсунулися на 13 днів раніше. Хороша новина: Старий Новий рік – не церковне свято, тому його дата не зсувається, а залишається колишньою. Старий Новий рік 2024 відзначатимуть, як і раніше, в ніч із 13 на 14 січня.

Водночас свято Меланки (13 січня) і свято Василя (14 січня) тепер зрушилися і за новоюліанським календарем припадають на 31 грудня і 1 січня відповідно. 

Старий Новий рік – традиції та як з’явилося свято

Старий Новий рік вважається молодим святом – воно з’явилося трохи більше ніж 100 років тому, 1918 року, після переходу з юліанського календаря на григоріанський. Тоді через розбіжність календарів Новий рік змістився на 14 днів раніше – 1 січня. Свято за старим стилем продовжили відзначати за звичкою і назвали його Старий Новий рік. До речі, церковні православні свята тоді теж продовжили відзначати за старим стилем – вони змістилися лише після переходу 2023 року української церкви на новоюліанський календар.

Традиції дня залишилися такими ж, як і раніше. 13 січня ввечері, коли святкують Старий Новий рік, заведено зібратися з рідними або близькими за столом і опівночі побажати одне одному здоров’я, здійснення мрій і щастя.

Читати також:
Руйнує стереотипний образ гея у кіно: вийшов трейлер нової української комедії (відео)

Зі Старим Новим роком тісно переплелися народні традиції – щедрівок на Меланки та засівання на Василя. Але щедрувати тепер потрібно буде на Меланки, як уже казали, за новим церковним календарем – 31 січня, а посівати – на Василя 1 січня. Утім, завітати в гості до рідних і близьких та побажати добра і миру в новому році можна і за новим, і за старим стилем – зайвим не буде.

Раніше ми публікували новий православний календар на грудень 2023 зі святами місяця за новим стилем.

Залишіть відповідь

Ваша електронна адреса не буде опублікована.