Покровська поминальна батьківська субота відзначається напередодні свята Покрови, дата якого в новому календарі змінилася.
У жовтні православні віряни відзначають Покровську батьківську суботу. Традиційно поминання відбуваються напередодні свята Покрови, яке змінило свою дату у зв’язку з переходом Православної церкви України на новий календар. Розповідаємо, коли Покровська поминальна субота буде у 2024 році за новим і за старим стилем, які існують традиції та заборони цього дня.
Що таке Покровська батьківська субота
Покровська батьківська субота – так називається один із поминальних днів, коли моляться за упокій померлих, замовляють у церкві заупокійні служби та відвідують могилки на кладовищі.
Традиція такого поминання існувала ще в дохристиянський період, а сама Покровська субота, як поминальний день, з’явилася в XVI столітті. Тоді її було встановлено в пам’ять про православних воїнів. Згодом у цю суботу стали поминати всіх померлих родичів, а тепер – і українських військових, які не повернулися додому з фронту.
Коли цього року буде Покровська батьківська субота
Покровська субота не має фіксованої дати – вона відзначається в суботу напередодні свята Покрови Пресвятої Богородиці. Цього року Покрову ми відзначаємо за новим церковним календарем – 1 жовтня.
Покровська батьківська субота у 2024 році випадає на 28 вересня.
Ті, хто дотримується старого стилю, відзначатимуть Покрову 14 жовтня, а Покровську батьківську суботу – 12 жовтня.
Що треба робити в Покровську батьківську суботу – традиції та заборони дня
Цього дня в храмах і монастирях традиційно відбуваються панахиди та літургії. Віряни йдуть до церкви, щоб перед літургією подати записку за упокій і несуть так звану “панахидку” – пісні продукти на милостиню.
Опісля відвідують цвинтарі й наводять перед зимою лад на могилах родичів. Доброю справою вважається в цей день допомогти комусь, подати милостиню, зайнятися благодійністю.
Є в поминальний день і свої заборони:
- не слід у Покровську батьківську суботу влаштовувати гучних поминальних застіль;
- не можна поминати померлих алкоголем;
- забороняється говорити погано про померлих;
- не можна цього дня влаштовувати вечірки, святкові гуляння тощо;
- не слід залишати на могилках їжу, а тим паче випивку чи цигарки – якщо і принесли якісь продути із собою, то їх слід роздати іншим відвідувачам кладовища, як милостиню.
Також на цвинтар не слід нести й залишати там неживі квіти із пластику – священнослужителі кажуть, що краще поставити на могилці живі, які з часом зів’януть, але не стануть сміттям.