Скористайтеся цими прийомами, коли “градус” у стосунках почне підвищуватися.
Мало які обставини є настільки емоційно провокаційними, як зимові свята, особливо ті, які зосереджені навколо дарування подарунків, приготування їжі та подорожей. Люди, які відчувають стрес під час свят, мають вагомі причини, оскільки тиск свята є як фінансовим, так і соціальним. Хоча вищезазначені фактори часто викликають занепокоєння, саме возз’єднання членів великої родини або тих, хто не бачиться часто, нерідко викликає унікальний тип розчарування. Про це у статті для порталу Psychology Today пише психолог Сет Майєрс.
За його словами, оскільки возз’єднання сім’ї, як правило, нетривалі, такі зустрічі не є ефективним майданчиком для протистояння давнім образам або спроби спонукати до значних змін у поведінці іншої людини. Особи, які беруть участь у сімейних зустрічах під час святкового сезону, будуть корисні собі та загальній сімейній системі, якщо вони свідомо віддадуть пріоритет запобіганню сваркам, коли вони разом.
Психолог пропонує звернути увагу на наведені нижче поради, якщо ви плануєте возз’єднатися з великою родиною під час періоду свят.
Підготуйте відповіді на конкретні сценарії, які можуть вас розлютити або засмутити.
Запитайте себе, що засмучувало вас під час попередніх зустрічей з членами родини. Чи є якась особа, яка вас засмучувала? Або є кілька інших учасників, які турбували вас раніше? Запитайте себе, чи є якась конкретна тема або лінія запитань, які вас особливо засмучують.
Нарешті, подумайте про точні сценарії, коли такі речі мали місце в минулому. Чи минулі сварки мали місце під час сидіння за великим обіднім столом з багатьма членами сім’ї, або ж це було випадковістю. Розуміння компонентів неприємного сценарію має вирішальне значення для запобігання майбутнім неприємним або навіть вибуховим сценаріям.
Зверніть увагу на різницю між реакцією та паузою.
Наступну цитату зазвичай приписують австрійському психіатру Віктору Франклу (хоча встановлено, що конкретна цитата не знайдена): “Між стимулом і реакцією є простір. У цьому просторі нашої сили вибирати нашу реакцію лежить наш ріст і свобода”. Ця блискуча, прониклива цитата нагадує нам, що ми, як люди, маємо здатність до саморефлексії та паузи.
За словами Майєрса, більшість людей вважають, що суперечки приносять мало позитивних ефектів. Хоча емоційна реакція на щось, що вас розлютило або засмутило, зрозуміла, але не обов’язково мудра. Розумно запитати себе, як ви можете відповісти таким чином, щоб відповідати кільком критеріям: прийняти те, що ви не можете змінити, і визначити, як зберегти свій власний гарний настрій.
Переконайтеся, що у вас є здоровий вихід, якщо розмова почне набувати суперечливого характеру.
Оскільки ви не можете контролювати поведінку іншої людини, дуже важливо, щоб у вас був план, як належним чином усунути себе з провокаційної ситуації, щоб не стати співучасником суперечки. Наприклад, фізичне виправдання, щоб скористатись туалетом, дає можливість побути наодинці, зробити кілька глибоких вдихів і пам’ятати, що ваш намір полягає в тому, щоб насолоджуватися днем, а не наповнювати його непотрібним конфліктом.
Інші приклади включають вибачення, щоб зробити телефонний дзвінок або перевірити когось чи щось, що може бути вдома, в машині чи десь ще, залежно від того, де ви перебуваєте.
Заздалегідь призначте “винагороду” за те, що ви пройдете свята без жодного конфлікту.
Є причина, чому батьки використовують системи винагород зі своїми дітьми: вони ефективні. Та ж логіка стосується дорослих, оскільки ви будете більш уважними до своїх імпульсів і поведінки в оточенні членів великої родини, якщо знаєте, що отримаєте нагороду за те, що ладнаєте з усіма.
Якщо ви можете пройти святкові події з членами сім’ї без жодних сварок, визначте, яка винагорода буде розумною. Для деяких це може бути масаж або недорогий подарунок, який доставляють до ваших дверей; для інших це може бути аксесуаром для одного з ваших захоплень або квитком на веселу майбутню подію.
Останнє нагадування
Хоча невеликі нагороди та подарунки можуть мати певну цінність, правда полягає в тому, що найбільшою винагородою є моменти в житті, коли ви приємно дивуєте себе своєю поведінкою. Зокрема, ви можете відчути глибоку гордість і полегшення в ситуації, коли в минулому ви б різко кинулися або опустилися до рівня іншого, але натомість здивували себе, виявившись добрим, терплячим і доброзичливим.
Таким чином ви отримуєте найвищу вигоду: хоча інші можуть вас розчарувати, ви принаймні не розчаровуєте себе своєю поведінкою.
Різдво-2023
24 грудня за новим церковним календарем відзначають Різдвяний святвечір. Так називають у народі надвечір’я Різдва Христового, одного з найбільших церковних свят.
Також УНІАН повідомляв про новий православний календар на грудень 2023 року. З 1 вересня Православна церква України перейшла на новий церковний календар – новоюліанський. У зв’язку з цим усі неперехідні свята – ті, які мають фіксовану дату (зокрема, і Різдво) – відтепер відзначаються на 13 днів раніше.