Чому Усікнення глави Іоанна Предтечі так називається і які є заборони цього дня – дізнайтеся докладніше.
Щороку 11 вересня за старим стилем або 29 серпня за новим календарем віруючі відзначають скорботну подію – Усікнення голови Іоанна Предтечі. У цю дату менше двох тисяч років тому через забаганку дочки царя Ірода було страчено знаменитого християнського пророка Іоанна Хрестителя. Цей день також відомий як Головосік і має чимало заборон.
Усікновення глави Іоанна Предтечі 2023 – дата і історія
Це свято не належить до двунадесятих, тобто 12 найважливіших свят на рік, але також вважається великим святом. Усікнення глави Іоанна Предтечі – очевидно, не радісна, а трагічна подія. Святом воно вважається через те, що цього дня заборонена будь-яка робота, а також встановлюється дуже суворий піст на честь Іоанна Предтечі, який тривалий час харчувався лише пустельними рослинами.
Історія свята така – після страти Ісуса Іоанн Хреститель продовжив викривати язичництво та засуджувати грішників. Він відкрито виступив проти царя Ірода, за що правитель ув’язнив пророка у в’язницю.
Потім дочка його нової дружини Соломія виконала танець, який дуже сподобався Іроду, і в нагороду вона попросила обезголовити пророка. Цар виконав її прохання і приніс їй голову Іоанна на золотому блюді. В результаті Іоанн Хреститель постраждав за свою віру і прийняв мученицьку смерть в ім’я нашого Спасителя.
Що не можна робити на свято – головні заборони
В Усікнення глави Іоанна Предтечі церква забороняє будь-яку роботу і важку фізичну працю. Цей день варто присвятити богослужінням, молитві та сім’ї, щоб гідно вшанувати пам’ять святого, який передбачив народження Ісуса Христа. Також у це свято, на яку б дату воно не випало, обов’язково дотримуються суворого посту, оскільки сам Іоанн багато років постив у пустелі.
На це свято також є багато “народних” заборон, які дійшли до нас від старшого покоління. Літні люди кажуть, що в Головосічення не можна:
- подавати до столу щось на блюді;
- вживати їжу тваринного походження;
- сваритися, пліткувати і заздрити;
- брати до рук ножі, пили та ножиці, працювати за допомогою них, різати круглі предмети;
- вживати фрукти та овочі червоного кольору;
- співати та танцювати;
- одружуватися, вінчатися та хрестити дитину.
Наші пращури вважали, що в цю дату не можна різати круглі предмети, інакше можна образити пам’ять пророка Іоанна і неповажно поставитися до його голови.
Втім, церква таких заборон не підтримує і вважає язичницьким забобоном. За церковними завітами в цю дату заборонено лише працювати, їсти не пісну їжу, грішити і лихословити.