Яке церковне свято відзначають віряни 30 березня за старим і новим стилем, що не можна робити, у кого іменини.
30 березня за новим церковним календарем вшановують пам’ять преподобного Іоана Ліствичника. Розповідаємо про традиції, народні прикмети і заборони дати та яке церковне свято сьогодні відзначають віряни за старим стилем.
2023 року Православна церква України перейшла на новий календарний стиль – новоюліанський, тому неперехідні свята (з фіксованою датою) змістилися на 13 днів раніше. Але частина вірян продовжують дотримуватися старого стилю (юліанського) – його збереження залишається правом релігійних громад і монастирів.
- Яке сьогодні церковне свято в Україні за новим стилем
- Яке церковне свято 30 березня за старим стилем
- Про що говорять прикмети на 30 березня
- Що не можна робити сьогодні
- Що можна робити 30 березня
- Хто відзначає день ангела 30 березня
Яке сьогодні церковне свято в Україні за новим стилем
Зміст:
Православне свято 30 березня (12 квітня за старим стилем) – день пам’яті преподобного Іоана Ліствичника, який жив у VI-VII століттях і був ігуменом одного з найдавніших монастирів.
Іоан Ліствичник був родом із Константинополя. У 16 років він вирішив залишити все мирське і поїхав до Єгипту, на Синайську гору, де через 4 роки став ченцем. Його наставником протягом майже 20 років був старець Мартирій, а коли він помер, то Іоан оселився в пустелі. Там у безмовності, молитвах і пості він прожив 40 років, за що був наділений даром чудотворення і прозорливості.
Іоан вів відлюдницьке життя, але слава про його вміння зцілювати і передбачати майбутнє приводила до нього людей навіть із віддалених територій. У 75 років святий став ігуменом Синайського монастиря і керував ним близько 4 років. У цей самий час він написав “Ліствицю” (“Сходи”) – знаменитий твір про 30 чеснот-сходинок, якими християнин має рухатися до ідеалу віри. Святого після цього прозвали Ліствичником. Завершивши роботу, Іоан знову вирушив із монастиря в пустелю, там і упокоївся.
Яке церковне свято 30 березня за старим стилем
Православне свято сьогодні за юліанським календарем – день пам’яті преподобного Олексія, людини Божої. Раніше УНІАН розповідав, яке сьогодні церковне свято відзначають за старим стилем і що не можна робити в цю дату.
Про що говорять прикмети на 30 березня
У народі 30 березня – свято Іван Ліствичник. За прикметами дня судять про погоду:
- розцвіли кульбаби цього дня – літо буде коротке;
- гуси летять високо – буде багато опадів;
- на березі з’явилося листя, а на вільсі ще немає – літо буде сухим;
- почалися затяжні дощі – чекай влітку гарний урожай грибів;
- бджоли вилетіли з вуликів – уся весна буде теплою.
У народі Івана Ліствичника просять, щоб він послав на землю дощ.
Що не можна робити сьогодні
У церковне свято 30 березня, як і в будь-який інший день, сваритися, лихословити, пліткувати, заздрити, ображатися й кривдити кого-небудь, відмовляти в допомозі та милостині. Церква засуджує лінь, заздрість, відчай.
Що сьогодні не можна робити за народними прикметами: не радять носити чорний одяг – щоб не накликати неприємності. Не варто займатися важкою роботою, шити і в’язати.
Що можна робити 30 березня
У православне свято сьогодні триває Великий піст: тим, хто постить, у неділю можна їсти гарячі страви з маслом.
Раніше ми розповідали, що можна і не можна їсти у Великий піст 2025 – календар харчування по днях. Дотримуючись посту, важливо пам’ятати, що обмеження в їжі – не головне, набагато важливіше стежити за своїми думками, словами і вчинками.
Також на Ліствичника заведено готувати печиво у вигляді сходів – у народі вірять, що така випічка символізує шлях душі зі світу матеріального до Божого престолу і може забезпечити Царство Боже. Кількість сходинок у такій “драбинці” має дорівнювати членам сім’ї – вважається, що той, хто з’їсть її, буде здоровий увесь рік. Цю ж випічку подають як милостиню.
Хто відзначає день ангела 30 березня
Іменини сьогодні за церковним календарем відзначають Іван, Захар.
За старим стилем день ангела в Олексія, Павла, Макара, Віктора, Олександра, Гавриїла.
Вас також можуть зацікавити новини:
- Коли Вхід Господній у Єрусалим, Великдень, Проводи: церковний календар на квітень 2025 року
- Що категорично заборонено у Страсну п’ятницю: треба запам’ятати всім вірянам
- Які свята у квітні 2025 року: чи будемо відпочивати на Великдень