29 липня: церковне свято сьогодні, про що просять черкаського святого, заборони дня

40

29 липня за новим церковним календарем православні віряни згадують святого мученика Данила Мліївського (Черкаського). Чим прославився святий, про традиції та прикмети 29 липня і яке сьогодні свято відзначають у церкві за старим стилем – розповідаємо в матеріалі.

29 липня 2024 року – яке церковне свято сьогодні за новим і старим церковним календарем

2023 року Православна церква України перейшла на новий календарний стиль, і всі православні свята з фіксованою датою змістилися на 13 днів раніше. Але частина вірян продовжує дотримуватися колишнього календаря – збереження старого стилю залишається правом релігійних громад і монастирів.

Яке сьогодні церковне свято в Україні за новим стилем

29 липня за новим церковним календарем (11 серпня за старим) – день пам’яті святого мученика Данила Мліївського.

Данило жив у середині XVIII століття і був старостою Успенського храму в селі Мліїв Городищенського району Черкаської області. Це був час, коли Правобережжя входило до Речі Посполитої і на цій території насильно впроваджували католицизм, а з незгодними з цим розправлялися.

У Млієві було дві церкви – Троїцька та Успенська, а священиками в них служили брати – Василь і Федір Гдишицькі. Вони були синами католицького протопопа Панаса, і, за прикладом батька, теж перейшли в католики. Тоді селяни обрали собі нових священиків: дяка Григорія Шиленка – для Троїцької церкви, і Григорія Хомінського – для Успенської. Але брати Гдишицькі не хотіли поступатися новим священикам своїм місцем – і почалася боротьба.

Селяни ж, щоб брати Гдишицькі не поцупили церковне приладдя та ризи, зібрали їх і передали на зберігання Данилові Кушніру, який на той час був церковним старостою (титарем) Успенського храму. Але Гдишицькі пустили чутку, що Данило все вкрав, і донесли Смілянському губернатору Венті. Данила закували в кайдани і посадили до в’язниці Смілянського замку. Це сталося 1766 року.

Звільнити або викупити церковного старосту в селян не вийшло. Єдиною умовою, за якої Данилові обіцяли свободу, був перехід у католицизм. Але той рішуче відмовився і закликав триматися православної віри, що прийшла до нас від діда-прадіда. Тоді Данила зажадали стратити.

Для публічної страти під Вільшаною, з метою налякати народ, зігнали населення із сусідніх сіл. Спочатку старості підпалили руки, а потім обезголовили. Тіло мученика поляки також спалили, а голову виставили на палі. Місцеві жителі поховали останки, а згодом викрали голову мученика і поховали її в Переяславському кафедральному Свято-Вознесенському монастирі. Через деякий час останки Данила Кушніра з Вільшани перепоховали до Млієва.

Читати також:
Гороскоп для Стрільця на грудень 2023: що принесе початок зими

Тарас Шевченко увічнив образ церковного старости у своїй поемі “Гайдамаки”. 1996 року Данила Мліївського зарахували до лику святих.

***

29 липня за новим стилем – Різдво Миколи Чудотворця. Свято було запроваджено під час хрещення Київської Русі в IX столітті. Наприкінці XVIII століття його скасувала Катерина II, і цю дату надовго забули. У 2004 році свято відновили на Росії, але Православна церква України його не відзначає.

Церковне свято 29 липня за старим стилем

Раніше ми розповідали, яке сьогодні церковне свято за старим календарним стилем – день пам’яті преподобного Іоана Вишенського, Святогорця.

Про що говорять прикмети на 29 липня

29 липня: церковне свято сьогодні, про що просять черкаського святого, заборони дня

За прикметами дня судять, якою буде погода незабаром і майбутня зима:

  • вранці тепло – день буде погожий і сонячний;
  • туман сьогодні – до багатого врожаю зернових;
  • почався сезон дощів, але на вулиці тепло – буде багато грибів;
  • багато грибів і ягід у лісі – до холодної і довгої зими.

У народному календарі 29 липня – свято Калинів день, яке прозвали так на честь мученика Калиника (III-IV століття), пам’ять якого також звершується цього дня. Назву пов’язували не тільки зі святим мучеником, а й калиною – якщо вона дозрівала, то її починали збирати.

Що не можна робити 29 липня

29 липня, як і будь-яке інше свято, церква не схвалює лихослів’я, злоби, заздрості та жадібності, виступає проти помсти, відчаю.

Народні прикмети дня не радять давати гроші в борг, в’язати або шити, працювати по господарству і в городі. Не можна сваритися з іншими людьми, особливо з рідними та близькими.

Що можна робити 29 липня

Данило Мліївський вважається покровителем Черкаського краю. До святого звертаються в молитвах із проханнями зміцнити віру, дати здоров’я і сил винести життєві негаразди.

За народною традицією сьогодні йдуть до лісу по ягоди та гриби. Вважається, що в Калинів день потрібно притулитися до стовбура калини – щоб бути сильним і здоровим.

29 липня – іменини сьогодні

Іменини сьогодні за церковним календарем відзначають Анатолій, Олексій, Данило, Костянтин, Кузьма, Михайло, Микола, Богдана, Серафима.

За старим стилем іменини святкують Іван, Павло, Петро, Алевтина, Валентина, Юлія.

Раніше ми публікували церковний календар на липень 2024 року зі святами за новим і старим стилем.

Залишіть відповідь

Ваша електронна адреса не буде опублікована.