Чи потрібно обривати нижнє листя у капусти: як не припуститися фатальної помилки

123

Часто городники обривають у капусти нижнє листя – мовляв, така хитрість сприяє росту качанів. Насправді цей прийом не завжди виправданий і може навіть погубити рослину. Чи варто це робити, чи потрібно обривати нижнє листя у пекінської капусти та інших видів і коли – розповідаємо в матеріалі.

 • Чи потрібно видаляти нижнє листя у цвітної капусти
 • Чи потрібно обривати нижнє листя у ранньої капусти
 • Коли можна видаляти нижнє листя у капусти

У капусти немає зайвого листя, якщо воно нічим не уражене і не гниє. Кожен листок сприяє росту овоча, насичує його мікроелементами та вітамінами. Це завжди слід пам’ятати, перш ніж обривати нижнє листя. Також під час росту в капустяному листі виробляються речовини, які подовжують її лежкість. У період посухи капуста за допомогою листя захищає качан від ультрафіолету, тому якщо навіть листя почало сохнути, видаляти його краще після того, як зірвали качан.

Якщо зрізати соковите листя капусти, то зі зрізів почне виділятися сік – він привертає шкідників і збудників хвороб, у такий спосіб капуста уражається.

Чи потрібно видаляти нижнє листя у цвітної капусти

Правило “Не нашкодь” стосується всіх видів капусти, а особливо цвітної. Якщо видалити в неї всього один здоровий лист, то можна втратити третину врожаю. Видаляти у цвітної капусти можна листя, яке почало гнити – наприклад, таке з’являється в сезон затяжних дощів. Тоді це врятує качан.

Про те, чи потрібно обривати нижнє листя у капусти броколі та пекінської капусти – підкажуть самі овочі, для цього їх потрібно уважно оглянути. Про те, в яких випадках це робити, розповідаємо нижче.

Чи потрібно обривати нижнє листя у ранньої капусти

Трохи інша ситуація з ранньою капустою – на ній видаляють листя, щоб уникнути розтріскування качанів. Тут це цілком виправдано, але робити це потрібно безпосередньо перед збиранням овоча. Трапляється, що прибирати капусту ще рано, а качани ось-ось “вибухнуть” – у цьому разі можна злегка надірвати корінці в овоча, злегка потягнувши за стебло і розгойдуючи його. Волога після цього не стане повністю вбиратися, і капуста не почне тріскатися і якийсь час ще полежить на грядці.

Читати також:
2-річний син Віктора Павліка потрапив до лікарні: "Температура під 40"

Коли можна видаляти нижнє листя у капусти

Є кілька випадків, коли можна видалити нижнє листя на капусті:

 • Капуста захворіла

Це помітно по трикутниках жовтого кольору на краю листя і чорних плямах на всій поверхні – так проявляється судинний бактеріоз. Іноді просто обірвати нижнє листя не допомагає – тоді потрібно повністю зрізати качан, щоб врятувати інші овочі.

 • На капусті оселилися шкідники

Комахи з ґрунту часто кочують на нижнє листя капусти. Якщо на них з’явилися личинки або яйця – це може бути капустяна муха, білявка і міль – терміново видаляйте.

 • Нижнє листя почало гнити

Це часто відбувається через постійні дощі або неправильний полив. Щоб не почав гнити качан, то підгниле нижнє листя потрібно обірвати. Пожовкле і засохле листя також краще видалити – воно вже віддало свій потенціал овочу.

 • Качан росте нещільним

Якщо качан пухкий і не набирає щільність у процесі росту, то за місяць до збирання потрібно зрізати нижнє листя. Так можна збільшити вагу качана.

 • Капусті не вистачає місця

Трапляється, що капусту посаджено дуже густо і їй не вистачає місця, щоб рости. У цьому разі велике нижнє листя можна видалити, але знову-таки, орієнтуючись на те, наскільки це доцільно.

Раніше ми розповідали, що робити, якщо не зав’язуються качани капусти – чим її полити і обробити.

Вас також можуть зацікавити новини:

 • Забудете, що таке фітофтора на помідорах: народні засоби зі 100% результатом
 • Ризикуєте позбутися врожаю: досвідчені дачники розповіли, як часто поливати баклажани
 • Для помідорів, огірків і не тільки: як використовувати кульбабу на городі
Залишіть відповідь

Ваша електронна адреса не буде опублікована.