13 жовтня на платформі кіно та телебачення Київстар ТБ з’явилося продовження популярної серіальної історії про українського агробізнесмена Терентія Пузиря — фільм “Хазяїн 2. На своїй землі”. Що думають актори та творці про свою нову кінороботу
П’єса “Хазяїн” Івана Карпенка-Карого чи не найчастіше показується в українських театрах: як в класичному вигляді, так і в сучасних інтерпретаціях. Це говорить про те, що вона зіткана з вічних тем — жадоба грошей, махінації заради збагачення, конфлікт між батьками і дітьми, а також щире кохання, відновлення справедливості та чесність.
У 2023 році на Київстар ТБ з’явилася сучасна адаптація класики від режисера Тараса Ткаченка та “Основа Фільм Продакшн” — мінісеріал “Хазяїн”. Ідея сценаристки та креативної продюсерки Валентини Руденко про українського бізнесмена-аграрія Терентія Пузиря здобула популярність серед глядачів платформи кіно та телебачення, хоча спершу фільм мав вийти в ефір на телеканалі 1+1 Україна (тоді – 1+1, ред). Повномасштабне вторгнення внесло свої корективи, пригадує Валентина Руденко:
“Роботу над першим “Хазяїном” ми закінчили 23 лютого 2022 року. О 00:00 ми його віддали 1+1 Україна як замовнику. А через три чи чотири години почалась війна. Це для нас був дуже драматичний рубікон”, — розповідає авторка ідеї та креативна продюсерка.
Вже пізніше, у 2023 році, серіал таки показали на телебаченні на День Незалежності України. Зважаючи на успіх кінопродукту, історія жадібного українського аграрія отримала своє продовження. Цьогоріч, 13 жовтня, на телеканалі 1+1 Україна відбулася телевізійна прем’єра фільму “Хазяїн 2. На своїй землі”, а також стрічка в цей же день поповнила фільмотеку Київстар ТБ.
“Коли ми знімали першого “Хазяїна”, то й гадки не було, що буде продовження, адже це була адаптація безцінної української класики — п’єси “Хазяїн” Івана Карповича Карпенка-Карого. Ми думали, що зупинимося на серіалі”, — ділиться Валентина Руденко.
Ідея сюжету фільму з’явилася у сценаристки та креативної продюсерки, коли вона дізналася, який шалений спротив російській навалі чинили українські аграрії.
“Вони боролися за землю, вони боролися за зерно, вони боролися за свої збіжжя, вони боролися за все те, що в них нахабно забрали, і відправили в росію. Бо перші ось ці грабунки, вони відбулися саме тоді. І це мене настільки здивувало, що ми подумали: “А може нам зробити про це кіно?”. Ми уявили, як наш герой Терентій Гаврилович Пузир теж потрапив у всю цю історію. Напевно, у нього теж була якась реакція на це все. Цікаво, а яка? Як він себе поводитиме, яка ж буде трансформація цього образу та характеру? Він людина настільки конфліктна, що в нього немає порозуміння ні з ким, він “гребе під себе”. Тож цікаво було, як він поводитиметься в цій ситуації, маючи багато землі, велике господарство”, – коментує Руденко.
Із Валентиною Руденко над сценарієм фільму працювали Тарас Антипович і Тарас Ткаченко — він же режисер. Також серед творців фільму були режисер Заза Буадзе та продюсерки “Основа Фільм Продакшн” — Тетяна Куц та Вікторія Горенштейн. “Хазяїн 2. На своїй землі” було створено за підтримки Агентства США з міжнародного розвитку USAID. На етапі постпродакшн до проекту долучились БФ “МХП — Громаді”.
Хазяїна Терентія Пузиря знову зіграв Богдан Бенюк. Актор каже, що його персонаж впродовж усього фільму зазнає значних трансформацій. За сюжетом з початком повномасштабного вторгнення його село окуповують росіяни, а з ним — і фірму аграрія-бізнесмена. Вони зухвало розкрадають техніку, а зерно відправляють в росію. Найгірше стається з його односельчанами — багатьох забирають “на підвал”. Саме це стає каталізатором змін у персонажі.
“Раніше всі казали, що Пузир – це глитай, а тут, виявляється, він готовий піти на благородні вчинки. Як кажуть, минуле з біографії ніколи не стерти. Ти тягнеш той паровоз, який з тобою був. Але що надзвичайно важливо — це очищення, яке в майбутньому чекає на тебе. Ось це очищення приходить з катаклізмами, через які проходить мій персонаж Пузир у фільмі”, — розповідає Богдан Бенюк.
За його словами, ця історія самопожертви взята фактично з реального життя українців, бо загони самооборони, які були створені на початку війни, в переважній більшості підтримувались людьми, у яких були гроші та своя земля.
“Аграрії забезпечували блокпости, підтримували загони їжею, одягом, зброєю. Ось цей момент, коли хлібороби раптом покинули свою роботу і в 2022 році зробили такий великий крок у створенні нової армії в Україні, є дуже важливим”, — поділився актор.
Авторка ідеї та креативна продюсерка Валентина Руденко додає, що після написання сценарію творча команда випадково дізналася історію одного аграрія з Київщини. На його господарстві зупинилися окупанти та сформували там військову базу. Для того, щоб її знищити, він повністю підірвав своє господарство.
Тему батьків і дітей у фільмі також розвинули: стосунки між Терентієм Пузирем та його донькою Сонею змінюються.
Відомих з серіалу Хазяїн персонажів — Зозулю і Томагавку — у фільмі зіграли Віктор Жданов та Ольга Сумська.
Глядач, який дивився серіал “Хазяїн”, уже знайомий з агропідприємцем Зозулею — працьовитим, людяним і турботливим. За своєю суттю цей персонаж дуже близький українцям.
“Всі агропідприємці, які працювали із землею, пішли боронити цю свою землю. То ж, мені здається, що однозначно багато українців можуть себе впізнати в персонажі”, — розповів Віктор Жданов.
Тема землі та її захисту завжди актуальна, зауважує актор.
“Земля і люди на землі — вони завжди актуальні. Це те, що тебе годує, що тебе формує. Ти її розбудовуєш, ти її засіваєш, ти з неї збираєш. Все життя проходить на землі. Земля — це життя, тому вона буде актуальна завжди. І це наше коріння, це наша історія. Земля все одно залишається центром всього. Люди прив’язуються до землі так само як і в ті часи”, — поділився Жданов.
Акторка Ольга Сумська, яка на екрані втілила образ продавчині сільського магазину Томагавки розповідає, що події серіалу більшою мірою відображають реальні події під час вторгнення.
“Ми можемо тільки здогадуватись про ті тортури, які пережили люди в селах. І якраз така активна громада, до якої входить моя героїня, виборювала свої права. Навіть під час таких екстремальних подій характер Томагавки залишається таким, як був. Для складання її образу, я брала ці барви характеру від народу, з яким я спілкувалася безпосередньо тут, у цьому реальному сільському магазині, де ми знімали. Томагавка якраз-таки народна героїня, яка мені дуже подобається, бо вона характерна, сильна, вольова. Вона така незламна, як всі ми українці, які об’єдналися проти цієї страшної орди”, — розповіла про свою героїню Ольга Сумська.
Акторка відзначила, що була щаслива нарешті опинитися на знімальному майданчику від початку повномасштабного вторгнення.
“Сьогодні кіно — це ліки від розпачу, від стану стресу, в якому знаходяться наші українці. І ми не маємо права зовсім відмовлятися від кіновиробництва. А от якість, жанровість, зміст — це вже справа сценаристів, продюсерів”, — прокоментувала Сумська.
На питання, чи може бути продовження цієї історії, як авторка ідеї, креативна продюсерка Валентина Руденко, так й актори відповідають радше позитивно, проте все залежить від фінансування.
“Люди чекають “Хазяїна”. Тому що тема землі вона ж вічна. І вона завжди буде на часі. Як і тема українських аграріїв, покликання яких — зберегти українську землю”, — прокоментувала Ольга Сумська.
Переглянути фільм “Хазяїн 2. На своїй землі” можна на Київстар ТБ.